Odprawa a porozumienie stron

Nauczyciel mianowany zatrudniony na tzw. Ograniczeniu etatu po wyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z przyczyn dotyczących pracodawcy ma prawo do odprawy pieniężnej

Obecnie w niektórych szkołach sytuacja kadrowa jest dynamiczna, bo np. nauczyciele w trakcie roku szkolnego, a zwłaszcza po pierwszym semestrze, otrzymują bardziej interesujące propozycje zatrudnienia. Np. nauczyciel, który ma ½ etatu na tzw. Ograniczeniu zatrudnienia, dostaje w innej szkole 17/18. Z kolei dyrektorzy bardzo chętnie zgodziliby się na rozwiązanie umowy w czasie roku szkolnego, bo np. nauczycielka, która straciła zasiłek wychowawczy, chce wcześniej wrócić z urlopu wychowawczego. Zgodnie z art. 67b KN dyrektor może się zgodzić na powrót w każdym czasie po uprzednim zawiadomieniu go co najmniej trzy miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy. I na ogół wyraża zgodę i wówczas rozwiązanie umowy z innym nauczycielem likwiduje problem. Każdy jednak chce korzystnie rozstać się ze szkołą i tu pojawiają się pytania i wątpliwości, jak to zrobić i czy to w ogóle jest możliwe. To przywiązanie do ruchu kadrowego ( maj ) jest jednak duże. Można odnieść wrażenie, że dyrektorzy nie szukają innych możliwości rozwiązania stosunku pracy, nie mniej korzystnych niż  z art. 20 KN.

Nauczycielom mianowanym w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z całkowitą lub częściową likwidacją szkoły, w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć przysługuje na podstawie art. 20 ust.2 KN odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dotyczy to także tych nauczycieli, którzy wyrazili zgodę na ograniczenia zatrudnienia w związku z częściową  likwidacją lub reorganizacją szkoły, w trybie określonym w art. 22 ust. 2 KN, czyli w wymiarze  nie niższym niż ½ etatu. Po rozwiązaniu stosunku pracy mają oni prawo do odprawy w wysokości zagwarantowanej im przez art. 22 ust. 2 a KN. Otrzymają sześciokrotność wynagrodzenia zasadniczego otrzymywanego przed wyrażeniem zgody na ograniczenie zatrudnienia z waloryzacją wynagrodzenia z waloryzacją wynagrodzenia, czyli według stawki z tablic płac obowiązującej w dniu rozwiązania stosunku pracy.

(…) Podstawą ustalenia odprawy, o której mowa w art. 20 ust. 6, jest wynagrodzenie zasadnicze określone w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5, ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego i kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ust.2 ( ograniczenia ).

Odprawa z tzw. grupówki

Natomiast nauczycielom zatrudnionym na umowę o pracę w przypadku rozwiązania stosunku pracy na podstawie tych samych przesłanek, o których wyżej, przysługuje odprawa, zwana świadczeniem, określona w ustawie z 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników ( Dz. U. nr 90 poz. 844-z 2003r., z późn. zm. ). Zgodnie z art.8 ww. ustawy odprawa przysługuje w wysokości:

Tę odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Ważne!

Właśnie tę odprawę może otrzymać  nauczyciel mianowany, który rozwiąże stosunek pracy w trakcie roku szkolnego za porozumieniem stron, pod warunkiem że inicjatorem tego porozumienia będzie pracodawca, czyli szkoła, w związku z przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy. W tym przypadku stosujemy przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Porozumienie stron z inicjatywy ( przyczyn ) pracodawcy

Prawo do odprawy przysługuje tylko wtedy, gdy pracodawca wypowiada umowę lub następuje porozumienie stron. Art. 1 ww. ustawy stanowi, że przepisy dotyczące odprawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę, zatrudniającego co najmniej 20 osób, stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron (…), i uzupełnia jego treść art.10, który podkreśla, że tę zasadę stosuje się w przypadku rozwiązania stosunku pracy z mniejszą liczbą pracowników niż np. 10 na 100 zatrudnionych itd. Oznacza to, że przy każdym indywidualnym zwolnieniu z przyczyn dotyczących pracodawcy jest prawo do odprawy.

Ważne!

To rozwiązanie umowy z odprawą może dojść do skutku, jeżeli „przyczyna niedotycząca pracownika”  jest wyłącznym powodem uzasadniającym wypowiedzenie stosunku pracy zarówno z wypowiedzeniem, jak i na mocy porozumienia stron.

Przypomnijmy, że zgodnie z art.186 K. p. pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacją zawodowym, za wynagrodzenie nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn leżących pa stronie pracodawcy na mocy porozumienia stron może nastąpić tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. W szkole obejmuje to nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Bez prawa wnioskowania

Gwoli ścisłości dodajmy, że nauczyciel mianowany nie może wystąpić z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art.23 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 z końcem roku szkolnego po uprzednim złożeniu przez niego trzymiesięcznego wypowiedzenia. Jak więc widzimy, nie jest to możliwe w trakcie roku szkolnego i nie daje prawa do odprawy.

Korzystanie z art.20 KN.

Niewątpliwie korzystając z art. 20 ust. 2 KN jest korzystniejsza niż ta z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W pierwszym przypadku jest to sześciokrotność wynagrodzenia zasadniczego, a w drugim, w zależności od stażu, maksymalnie trzykrotność wynagrodzenia, ale całkowitego.

artykuł zapożyczony z Głosu Nauczycielskiego