Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli

Odpowiedzialność  dyscyplinarna  nauczyciela (za uchybienia godności zawodu nauczyciela   lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 KN)

Podstawa prawna:

Art. 6 KN  Nauczyciel obowiązany jest:
1) rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły:
dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania  związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć
organizowanych przez szkołę;

2) wspierać każdego ucznia w jego rozwoju;

3) dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego;

4) kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny,   w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka;

5) dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i  obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i   światopoglądów.

Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli są:

 

Nie wszczyna się postępowania dyscyplinarnego, a wszczęcie umarza, gdy  za popełnione przewinienie nauczyciel został ukarany karą porządkową zgodnie z art. 108 Kodeksu Pracy.

 

Orzekanie w sprawach dyscyplinarnych nauczycieli – właściwe są komisje dyscyplinarne:

 

Skład komisji dyscyplinarnych:

Komisja pierwszej instancji orzeka w składzie trzyosobowym.
Komisja drugiej instancji orzeka w składzie:

–    trzech członków, gdy orzeczono karę nagany z ostrzeżeniem, zwolnienia z pracy lub zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania do pracy w zawodzie  nauczyciela w okresie 3 lat,
–    pięciu członków, gdy orzeczono karę wydalenia z zawodu nauczyciela.

 

Przewodniczący komisji:

 

 

 

 

 

 

Rzecznik dyscyplinarny – powołuje go (oraz jego zastępców) organ, przy którym działa komisja dyscyplinarna, spośród pracowników zatrudnionych odpowiednio w kuratorium oświaty, MEN oraz MKiDN, w  celu przeprowadzenia czynności mających ustalić zasadność zarzutu uchybienia godności zawodu lub obowiązkom oraz okoliczności przewinienia.

Zadania rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie:

 

Zadania rzecznika dyscyplinarnego przy właściwym ministrze:

 

 

 

Obwiniony
Za obwinionego uważa się nauczyciela, któremu doręczono zawiadomienie  o wszczęciu postępowania wyjaśniającego.
Obwinionego nie uważa się za winnego zarzucanego przewinienia, dopóki nie zostanie mu udowodniona wina stwierdzona prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym.
Obwinionemu przysługuje prawo do obrony w toku postępowania wyjaśniającego i w postępowaniu przed komisją.

Obrońca
Obwiniony ma prawo ustanowić obrońcę  –  może nim być np. kolega, nauczyciel, związkowiec, adwokat, radca prawny (nie może nim być członek komisji, przed którym toczy się sprawa).
Przewodniczący komisji może na wniosek obwinionego lub z własnej inicjatywy wyznaczyć obrońcę z urzędu.
Obwiniony może mieć jednocześnie dwóch obrońców .
O ustanowieniu obrońcy obwiniony powiadamia rzecznika dyscyplinarnego najpóźniej 7 dni przed rozprawą.

Etapy postępowania dyscyplinarnego
1. Postępowanie wyjaśniające
Organ, przy którym działa komisja, po otrzymaniu wiadomości o uchybieniu godności zawodu lub obowiązkom nauczyciela albo o toczącym się przeciw niemu lub zakończonym postępowaniu karnym niezwłocznie poleca rzecznikowi dyscyplinarnemu przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
2.  Wniosek  rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania / umorzenie postępowania przez rzecznika dyscyplinarnego
3. Postępowanie przed komisją I instancji
Przewodniczący komisji wyznacza skład orzekający.
Komisja dyscyplinarna wydaje orzeczenie po przeprowadzeniu rozprawy oraz po wysłuchaniu głosów rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego lub jego obrońcy.

4. Wydanie orzeczenia:
–   o ukaraniu, mocą którego uznaje obwinionego winnym w całości lub części   popełnienia zarzucanego mu przewinienia i wymierza karę dyscyplinarną,
–   o uniewinnieniu,
–   o umorzeniu postępowania, jeżeli zachodzą okoliczności to uzasadniające.
5. Postępowanie odwoławcze

Prawomocność orzeczenia komisji odwoławczej

Orzeczenie odwoławczej komisji dyscyplinarnej jest prawomocne   z chwilą ogłoszenia. Takie prawomocne orzeczenie podlega wykonaniu przez dyrektora szkoły, a w stosunku do dyrektora  – przez organ prowadzący.

Od prawomocnych orzeczeń odwoławczych komisji dyscyplinarnych stronom przysługuje odwołanie do, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania obwinionego, sądu apelacyjnego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia   z uzasadnieniem).

Do rozpatrzenia odwołania stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o apelacji.

Od orzeczenia sądu apelacyjnego kasacja nie przysługuje.

Termin do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego

Postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie 3 miesięcy od dnia uzyskania przez właściwy organ, przy którym powołana została komisja dyscyplinarna – wiadomości o popełnieniu czynu uzasadniającego nałożenie kary i po upływie 3 lat od popełnienia tego czynu.
Jeżeli czyn ten stanowi przestępstwo, okres ten nie może być krótszy od okresu przedawnienia ścigania tego przestępstwa.

Rozwiązanie stosunku pracy po popełnieniu czynu nie stanowi przeszkody  do wszczęcia i prowadzenia postępowania dyscyplinarnego oraz wymierzenia kary dyscyplinarnej.

 

Postępowanie dyscyplinarne a postępowanie karne

Postępowanie dyscyplinarne za czyn podlegający ukaraniu w postępowaniu karnym lub w sprawach o wykroczenia może być prowadzone równocześnie   z postępowaniem karnym.

Orzeczenie wydane w postępowaniu karnym lub w sprawach o wykroczenia nie stanowi przeszkody do wymierzenia kary dyscyplinarnej.

Jeżeli w sprawie będącej przedmiotem postępowania dyscyplinarnego zapadł prawomocny skazujący wyrok sądowy, skład orzekający jest związany ustaleniami sądu w zakresie winy.

SN w wyroku z 11 maja 2001 r.(sygn. akt III SZ 2/00) orzekł, że jeżeli nauczyciel popełnił czyn powodujący odpowiedzialność dyscyplinarną, który jest jednocześnie przestępstwem w świetle przepisów Kodeksu karnego, podlega karze zarówno dyscyplinarnej, jak i przewidzianej w Kodeksie karnym – zatem nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia obowiązkom lub godności zawodu niezależnie od odpowiedzialności karnej.

Zawieszenie w pełnieniu obowiązków a postępowanie dyscyplinarne/karne

Dyrektor szkoły może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczyciela, a organ prowadzący dyrektora, przeciwko któremu  wszczęto postępowanie karne      lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole.

W sprawach niecierpiących zwłoki zawieszenie może nastąpić przed wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.

Zawieszenie następuje z mocy prawa w przypadku tymczasowego aresztowania  lub pozbawienia wolności  w związku z postępowaniem karnym.

Dyrektor zawiesza w pełnieniu obowiązków nauczyciela (organ prowadzący – dyrektora), jeżeli wszczęte postępowanie karne lub złożony wniosek              o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczy naruszenia praw i dobra dziecka.

Czas trwania zawieszenia w pełnieniu obowiązków
Zawieszenie nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy, chyba że przeciwko nauczycielowi (dyrektorowi) toczy się jeszcze postępowanie wyjaśniające, w związku z którym nastąpiło zawieszenie.

Zawieszenie w pełnieniu obowiązków a wynagrodzenie nauczyciela (dyrektora) wynagrodzenie zasadnicze może ulec ograniczeniu, a tymczasowo aresztowanego ulega ograniczeniu najwyżej do połowy, w zależności od stanu rodzinnego nauczyciela, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie, w okresie zawieszenia nie przysługują dodatki oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.

Wynagrodzenie a umorzenie postępowania karnego  lub dyscyplinarnego

Jeżeli postępowanie karne lub dyscyplinarne zakończy się umorzeniem z braku dowodów winy albo wydaniem orzeczenia lub wyroku uniewinniającego, nauczycielowi należy zwrócić zatrzymane kwoty wynagrodzenia.

W okresie odbywania kary pozbawienia wolności wynagrodzenie nie przysługuje.

 

Wykonywanie orzeczeń dyscyplinarnych
Prawomocne orzeczenie komisji podlega wykonaniu przez dyrektora szkoły,  a w stosunku do dyrektora – przez organ prowadzący.

Wykonanie polega na:
–    włączeniu do akt osobowych ukaranego nauczyciela odpisu orzeczenia o ukaraniu,
–    wyłączeniu z akt osobowych wszelkich dokumentów dotyczących postępowania  dyscyplinarnego, w przypadku uniewinnienia lub umorzenia postępowania dyscyplinarnego,
–   rozwiązaniu stosunku pracy w przypadku orzeczenia zwolnienia z pracy (z końcem miesiąca w którym otrzymał prawomocne orzeczenie),
stwierdzeniu wygaśnięcia stosunku pracy z mocy prawa w przypadku orzeczenia kary zwolnienia z pracy z zakazem wykonywania zawodu nauczyciela przez 3 lata lub kary wydalenia z zawodu – wygaśnięcie następuje   z dniem uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego.
Zatarcie kar dyscyplinarnych